Domowy warsztat elektroniczny.

Każdy z nas chciałby mieć profesjonalny warsztat w domu. Wydaje się, że nie jest to łatwe i nie na nasze pieniądze. W tym tekście dowiesz się jak w domu na własną rękę możesz urządzić średnioprofesjonalny domowy warsztat elektronika.

Podstawą takiego warsztatu jest oczywiście biurko, to na nim będziemy wykonywać nasze pomiary i tworzyć projekty. Biurko nie musi być jakieś rozbudowane, wystarczy proste tanie biurko.

Na biurku dobrze byłoby położyć jakąś nakładkę, jeśli jest to biurko w domu i nie chcemy zostawić śladów po naszych działaniach, bo np. inni domownicy chcą mieć ładne meble :D.

Z wyposażona to wszystko, więcej nie potrzeba. Przejdźmy do narzędzi i pomocy technicznych.

Takim narzędziem najważniejszym w takim miejscu jest lutownica (tylko oporowa) lub stacja lutownicza. Lutownica w przypadku wykonywania prostych konstrukcji, a stacja to już narzędzie dla doświadczonych.

Ceny lutownic wahają się od 10 do 50 zł. Stacje to już droższe rozwiązania, tu ceny zaczynają się od 100zł .

I tu do lutownicy warto jest dokupić urządzenie popularnie nazywane „trzecią ręką”.

Służy ono do przytrzymywania płytek PCB w trakcie lutowania. Jest bardzo pomocne, często brakuje rąk do pracy :D. Niektórzy kupują też imadełka do przytrzymywania. O takie:

Do narzędzi warto dopisać wszelkiego rodzaju szczypce, śrubokręty, klucze, pilniki i inne tego typu narzędzia do cięcia, szlifowania, przykręcania i piłowania.

Bardzo często może nas spotkać problem z mocą, będziemy np. potrzebować źródła o napięcia 12V z wydajnością 3A. Aby uniknąć takiej sytuacji warto kupić używany zasilacz komputerowy ATX. Kilka przeróbek tego zasilacza wystarczy, aby mieć wydajny zasilacz z odpowiednimi napięciami.

Teraz powiedzmy o narzędziach pomocnych w pomiarach wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Zacznijmy od tych nieelektrycznych. Takim często używanym sprzętem jest suwmiarka. Zmierzymy nią wszelkie drobne elementy.

W mierzeniu wielkości elektrycznych takim priorytetowym sprzętem jest miernik uniwersalny. To właśnie nim będziemy mierzyć napięcia, natężenia i innych tego typu wielkości.

W niektórych bogatszych laboratoriach/warsztatach występują takie urządzenia jak oscyloskopy czy też generatory funkcyjne.

Oscyloskopy doskonale pokazują zmiany napięcia w czasie. Czyli możemy na przykład zobaczyć jak wygląda prąd przemienny sinusoidalny. Są one bardzo drogie, jednak My możemy mieć taki oscyloskop do pomiarów małych napięć takich jak w Arduino.

Co do generatora funkcyjnego to na nim generujemy różnego rodzaju przebiegi od sinusoidalnych, trójkątnych, aż po prostokątne. Tu też są tańsze sprzęty np. generator funkcyjny Ascel.

Z dodatkowych rzeczy to możemy zamontować na naszym biurku monitor na wysięgniku z minikomputerem zamocowanym na nim. To rozwiązanie ułatwi nam pracę

To wszystko w tym poradniku. Więcej o tych wszystkich sprzętach powiem w innych tekstach.

 

Źródło : http://blog.mageek.com.pl/elektronika/domowy-warsztat-elektroniczny/